Grad Donja Stubica

Prebacite se na desktop verziju

Snaga je u nama!

Snaga je u namaU organizaciji Socijaldemokratskog foruma žena (SDFŽ) i Foruma mladih Krapinsko Zagorske županije u ponedjeljak 22. rujna je u Donjoj Stubici održana tribina povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, a pod nazivom “Snaga je u nama”. Učesnike i učesnice tribine pozdravile su i tribinu podržale: zastupnica u Hrvatskom saboru i predsjednica Glavnog odbora SDFŽ-a Hrvatske, te SDFŽ-a KZŽ gospođa Dunja Špoljar, predsjednica Foruma mladih Krapinsko zagorske županije gospođa Agata Cvitić te zamjenica župana za društvene djelatnosti Krapinsko Zagorske županije gospođa Jasna Petek. O nasilju nad ženama govorile su gospođa Martina Keča - voditeljica SOS telefona za žene žrtve nasilja Krapinsko Zagorske županije, gospođa Ena Knežević - pravna zastupnica Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje iz Zagreba, te instruktor samoobrane gospodin Milan Jožinec koji je zajedno sa svojim članovima Taekwon-do kluba Oroslavje ujedno i demonstrirao moguće efikasne načine samoobrane. Na tribini su iznesene i brojke koje govore da je na području Krapinsko zagorske županije broj osuđenih za obiteljsko nasilje nešto veći nego u ostatku Hrvatske. Tako je u našoj županiji 2011. godine bilo 727 slučaja nasilničkog ponašanja u obitelji, 2012. je bilo 742 slučaja, a 2013. je bilo 789 slučaja. Izažena je nada da je to povećanje rezultat većeg broja prijavljenih odnosno registriranih slučajeva. Statistika za cijelu zemlju jasno govori kako su žrtve nasilja najčešće žene koje su izložene najviše psihičkom, pa onda i fizičkom nasilju, a sve češće i ekonomskom nasilju kao i kršenju osnovnih ljudskih sloboda. Nasilnici su najčešće sadašnji, bivši ili izvanbračni partneri, a poražavajući je podatak da se nasilje prijavljuje tek nakon učestalog i dugotrajnog izlaganja nasilju. Brojke govore da žena u prosjeku sedam godina trpi nasilje prije nego ga prijavi. Domaćica i moderatorica tribine gospođa Renata Dolenec naglašava da bi trebalo više utjecati na preventivu nasilnog ponašanja kako u našoj županiji tako i u cijeloj državi: “Odgovorno je znati kako se samoobraniti jer nasilje ne bira ni mjesto ni vrijeme ni razlog. Odgoj za toleranciju i ravnopravnost je temelj prevencije nasilja. Nasilje je tu, oko nas. Naš zadatak je da ga prepoznamo i da djelujemo, a ta snaga leži u nama!”.